Papošek šedý-žako
Třída: Ptáci
Řád: papoušci
Výskyt: Afrika – od Guineje po Keňu, ostrovy Fernando Poo a Principe
Hmotnost: 400 – 500 g
Délka těla: 28 – 39 cm, rozpětí křídel: až 70 cm
Věk: v zajetí i 50 – 80 let
Charakteristika:
Papoušek šedý rozhodně nehýří tolika barvami jako jeho jihoameričtí příbuzní. Jeho měkké peří je šedě zbarvené, konce křídel má černé a líce bílé. Ocas se skládá ze zářivě červených rýdovacích per. Důležitým nástrojem je silný, hákovitě zahnutý zobák, který slouží nejen k příjmu potravy, ale při šplhání také jako „třetí noha“. Kořen zobáku je kryt ozobím s nozdry. Čtyřprstá noha slouží jak ke šplhání, tak k podávání potravy. Zatímco oba dva její vnější prsty směřují dozadu, oba vnitřní míří dopředu.
Prostředí a stanoviště:
Obývá nížinné pralesy, ale najdeme ho i v savanových lesích, místy dokonce i u měst a vesnic. Na východě areálu svého rozšíření vystupuje až do nadmořské výšky 2200 m.
Způsob života:
Papoušek šedý je hlučný a společensky žijící pták. Noci tráví ve velkých hejnech na společných nocovištích. Přes den se velká hejna papoušků rozpadají na menší skupiny o 30 – 40 jedincích. Partnerské svazky uzavírají většinou na celý život.
Způsob obživy:
Potrava papoušků šedých se skládá z celé řady různých druhů ovoce, ořechů a bobulí. Potravně je však nejvíce vázán na olejové palmy – Elaeis guineensis.
Rozmnožování:
Pohlavní dospělost: ve 2. až 4. roce života
Délka inkubace: 21 – 30 dní
Počet vajec: 2 – 3 (4)
Doba odchovu mláďat: 2 – 3 měsíce
Papoušci šedí hnízdí v dutinách vysokých stromů, své hnízdo si ničím nevystýlají. Na snůšce pak sedí pouze samice, samec ji po celou dobu hnízdění přináší potravu a krmí ji přímo z volete. Mláďata zůstávají po vylíhnutí v hnízdě ještě přibližně 80 dní, poté poprvé opouští rodné hnízdo a učí se létat.
Ochrana druhu:
V současné době nejsou zavedena žádná ochranná opatření. Populace papoušků šedých se však postupně zmenšují. Jednou z příčin je ničení jejich životního prostředí, druhou je vývoz mladých ptáků pro účely obchodu.
Zajímavosti:
- Papoušek šedý je pokládán za nejlépe mluvícího papouška.
- Ochočení papoušci se mohou naučit napodobovat celou řadu zvuků, které slyší každodeně v domácnosti: vrzání dveří, zvonění telefonu či psí štěkot.
- Všechny druhy papoušků využívají k uchopování předmětů jednu nohu raději, a tak mezi nimi můžeme také najít praváky a leváky.
- V letech 1982 – 89 byl druhým papouškem na světě, se kterým se nejvíce obchodovalo, s prům. ročním vývozem z Afriky 47 000 ptáků.