Bažant zlatý
Třída: Ptáci
Řád: hrabaví
Výskyt: střední Čína
Hmotnost: 0,5 – 0,9 kg
Délka těla: 61 – 115 cm, rozpětí křídel: 65 – 75 cm
Věk: v zajetí až 8 let
Charakteristika:
Bažanti patří mezi ptáky žijící převážně na zemi, se zavalitým tělem a krátkým a silným zobákem. Samice jsou zbarveny vždy velmi nenápadně, oproti tomu samci vynikají pestrým zbarvením. Běhák samců mnoha druhů bývá opatřen ostruhou.
Samci bažantů zlatých jsou vyhlášení svým nádherným opeřením.
Prostředí a stanoviště:
Ve své původní domovině žije v lesích s hustým podrostem křovin a bambusu až do 2200 m n.m. Vyhýbá se uzavřeným lesním porostům, zamokřené krajině a otevřeným prostorám.
Způsob života:
Bažant zlatý žije převážnou část roku sám. Den tráví na zemi hledáním potravy, na noc pak vylétá vysoko do větví stromů, kde je v bezpečí před šelmami. Většinou je věrný svému stanovišti, pouze ptáci žijící ve vyšších nadmořských výškách se často přes den přesunují za potravou do nižších horských oblastí.
Způsob obživy:
Na jeho jídelníčku najdeme především listí a výhonky nejrůznějších keřů. Oblíbeny má výhonky bambusu. Žere i listí některých rododendronů a také celou řadu druhů malých brouků, pavouků a spoustu bezobratlých živočichů.
Rozmnožování:
Pohlavní dospělost: samice v 1. roce života, samci až ve 2. roce
Délka inkubace: 22 dní
Počet vajec: 5 - 12
Doba odchovu mláďat: 12 – 14 dní
V jarním období si samotářsky žijící samci začínají hledat partnerky a ozývají se daleko slyšitelným krákavým hlasem. Když se podaří samičku přilákat, následuje svatební tanec: sameček při něm krouží kolem partnerky, třepetá křídly, až se náhle zarazí a hlavou se co nejvíce přiblíží k samičce a přitom jí předvádí svůj límec z peří. Samečci se neúčastní ani sezení na vejcích, ani výchovy potomstva. Samičky tak musí spoléhat na své ochranné zbarvení.
Ochrana druhu:
V současné době nejsou zavedena žádná ochranná opatření. Původní čínské populace ohroženy nejsou. Populace, které žijí divoce v Británii, čítají většinou 500 až 1000 párů.